Skip Navigation Linksآرکا صنعت تیوان > صفحه اصلی > مقالات > مقاله
انواع سنباده جوشکاری پلاستیک
سنباده چتری

انواع سنباده جوشکاری و روش های استفاده از آن

یک ورق از جنس کاغذ را تجسم کنید که دانه هایی در اندازه های متفاوت از جنس سفت و سخت، با چسبی مخصوص بر روی آن چسبانده شده است. این ذرات اکثرا از جنس سنگ هایی از قبیل لعل، سیلیسیم، سنگ آتش زنه و یا حتی کوارتز هستند. ترکیب پارچه، کاغذ و یا مقوا با هریک از این سنگ ها همان سنباده جوشکاری می باشد. سنباده های جوشکاری در درجه بندی های مختلف وجود دارند که هرکدام کارکرد های متفاوتی دارند. میزان تراکم دانه های سفت و همچنین درجه سختی آنها، نوع سنباده را مشخص می کند. هر نوع سنباده جوشکاری برای پرداخت کردن و ساییدن نوع خاصی ازسطح کاربرد دارد.

سنباده جوشکاری چه زمانی استفاده می شود؟

معمولا پس از انجام شدن مراحل اولیه جوشکاری پلاستیک، یعنی دقیقا پس از اینکه دو قطعه به هم پیوند داده شدند، از سنباده جوشکاری استفاده می شود. اگر با فرآیند جوشکاری پلاستیک آشنایی ندارید، مقاله ی آرکا صنعت تیوان را تحت عنوان " جوش پلاستیک مدرن و استاندارد با پرولکترو " مطالعه فرمایید. سنباده جوشکاری پلاستیک انواع متفاوتی دارد که باید درست طبق اصول سنباده کشی پلاستیک از آنها استفاده شود.

انواع سنباده جوشکاری

همانطور که اشاره شد، برای تکمیل فرآیند سنباده کشی پس از جوشکاری پلاستیک، انواع متفاوتی از سنباده جوشکاری پلاستیک وجود دارد. این سنباده های جوشکاری عبارتند از:

 • سنباده با درجه سختی 20
 • سنباده چتری
 • سنباده لرزان بادی

سنباده با درجه سختی 20

این سنباده در اولین مرحله بعد از جوش دادن دو قطعه پلاستیک استفاده می شود. هدف استفاده از این سنباده جوشکاری، مسطح کردن نسبی سطح پلاستیک می باشد. دقت بفرمایید نحوه استفاده از این سنباده جوشکاری تاثیر زیادی در نتیجه نهایی خواهد داشت.

نحوه استفاده از سنباده 20

بهتر است برای استفاده از این سنباده جوشکاری پلاستیک، از دستگاهی استفاده کنید که مقطع دایره ای داشته باشد. سنباده جوشکاری را در تماس مستقیم با سطح قرار دهید و بصورت تکه ای از سمت بالا به سمت پایین روی سطح بکشید. زمانی که تقریبا 5 الی 10 سانتی متر را با سنباده جوشکاری 20 سنباده کشی کردید، سنباده را از سطح پلاستیک جدا کنید و مجددا از قسمت پایین تر این کار را بر روی 5 الی 10 سانتی متر بعدی تکرار کنید. این روند را تا انتها مجددا انجام دهید تا تمام سطح پلاستیک یک بار با سنباده 20 سنباده کشی گردد.

سنباده چتری

سنباده چتری

همانطور که از نام این سنباده جوشکاری پلاستیک مشخص است، ظاهری شبیه به چتر دارد. البته امکان دارد نام هزارلا نیز به گوشتان بخورد. سنباده هزارلا/ سنباده چتری برای ساییدن و پولیش نهایی انواع سطوح کاربرد دارد. ساختار سنباده چتری به نحوی است که از یک میله فلزی ساخته شده است که پره های سنباده بصورت دورانی، لایه لایه و در یک راستا به آن متصل هستند. نحوه استفاده از این سنباده جوشکاری بدین صورت می باشد که باید با زاویه 90 درجه نسبت به زاویه ای که با سنباده 20، قطعه پلاستیک را سنباده کشی کردید سنباده بزنید.

سنباده چتری پرولکترو مخصوص جوشکاری پلاستیک را می توانید از فروشگاه اینترنتی آرکا صنعت تیوان تهیه کنید.

سنباده اوربیتال / لرزان بادی

سنباده اوربیتال در آخرین مرحله ی سنباده کشی پلاستیک استفاده می شود. ظاهر سنباده لرزان بادی شبیه به سنباده 20 می باشد تنها تفاوت در درجه سختی آن می باشد. در این مرحله از سنباده جوشکاری 80 استفاده می کنیم. سنباده جوشکاری را در تمام جهات بر روی سطح می کشیم و این کار را تا زمانی انجام می دهیم که سطح کاملا سیقلی شود و سطح تحت جوشکاری قرار گرفته، هم سطح با سایر قسمت های پلاستیک شود. اگر سنباده اوربیتال در دسترس نبود، میتوان از مینی فرز نیز استفاده کرد.

دقت داشته باشید در هیچ کدام از مراحل سنباده کشی، نباید بیش از اندازه سطح را سنباده کشید. این عمل سبب م شود تا استقامت در محل جوشکاری پلاستیک کم گردد و محتمل است قطعه پلاستیک مجددا از همان ناحیه دچار شکستگی گردد.

سنباده های تکمیلی

بجز سنباده جوشکاری که در بالا به آنها اشاره شد، انواع دیگری از سنباده ها نیز وجود دارند که میتوان برای ظرافت بیشتر از آنها استفاده کرد. با توجه به اینکه استفاده از این سنباده جوشکاری ضروری نیست اما با کمک آنها، ظرافت بیشتری به کار خود می بخشید.

فرزفُرم

فرزفرم به طور کلی برای برش، شکل دهی، سنگ زنی و برای از بین بردن لبه های تیز اضافی و یا برای از بین بردن براده های باقی مانده استفاده می شوند. درنظر داشته باشید برای گرفتن نتیجه مناسب در هنگام کار با این ابزار باید از نوع تیغ های مناسب استفاده کرد. انواع متفاوتی از شیار های فرز فرم وجود دارد که به نام بردن آنها بسنده میکنیم.

 • نوع تی شکل
 • فرز فرم مخروطی معکوس
 • فرز فرم مخروطی کشیده
 • فرز فرم مخروطی معکوس
 • نوع بادامی شکل
 • فرز فرم مخروطی گنبدی نوک تیز (کاجی شکل)
 • فرز فرم مخروطی سرگرد
 • فرز فرم کروی یا گرد
 • فرز فرم استوانه بدون کف
 • فرز استوانه کف زن

 فرز فرم

آرکا صنعت تیوان افتخار دارد با آموزش های تخصصی در زمینه استفاده از تجهیزات جوشکاری پلاستیک گامی موثر در جهت پیشرفت این صنعت بردارد. برای اطلاعات بیشتر با شماره های واحد فنی ما در ارتباط باشید 09199394775 و 02191070190

AST1 , کلیه حقوق محفوظ است.
برنامه نویسی و طراحی سایت توسط اکسیر.
Top